Басейнова дирекция Черноморски район
Мониторинг на водите

БДЧР - ВАРНА

Басейнова дирекция „Черноморски район“ и Министерството на околната среда и водите обявяват обществени обсъждания на актуализираните програми за мониторинг, изготвени съгласно чл. 11 от Рамкова директива за морска стратегия - тук

 Басейнова дирекция „Черноморски район“ публикува  проект на национален доклад на България за Актуализация на първа част от Морската стратегия, съгласно чл. 8, чл. 9 и чл. 10 (2012-2017) – тук

Басейнова дирекция „Черноморски район“ публикува Междинен преглед на значимите проблеми при управлението на водите в Черноморски район - тук

Басейнова дирекция „Черноморски район“ публикува  Актуализирана предварителна оценка на риска от наводнения - тук.

Басейнова дирекция „Черноморски район“ публикува проект на Картите на заплахата и на риска от наводнения - тук.

СИГНАЛИ ЗА КОРУПЦИЯ

РИОСВ-Варна и БДЧР със съвместни инициативи за Световния ден на Земята

През изминалата седмица РИОСВ – Варна и Басейнова дирекция „Черноморски район“  проведоха съвместни инициативи по повод предстоящия на 22 април Световен ден на Земята.

22.04.2022 г.

... За повече информация

Експерти на БДЧР и РИОСВ-Шумен извършиха проверка в района на езерото “Борово око“, гр.Търговище по сигнал за замърсяване и неприятна миризма

Във връзка с постъпил сигнал на 15.04.2022 г. за замърсяване и неприятна миризма на територията на градски парк в района на езерото „Борово око“, гр.Търговище, експерти от Басейнова дирекция „Черноморски район“, Регионалната инспекция по околна среда и водите-Шумен  и Регионалната лаборатория към Изпълнителната агенция по околна среда, в същия ден извършиха проверка на място.

18.04.2022 г.

... За повече информация

Рисковете за българската Черноморска акватория заради войната в Украйна обсъдиха министър Борислав Сандов и компетентните институции


sreshtaПо инициатива на вицепремиера по климатичните политики и министър на околната среда и водите Борислав Сандов днес в Областна администрация – Варна се проведе кръгла маса с представители на Българските военноморски сили (ВМС), Гранична полиция – Варна, Институт по океанология към БАН, Национален институт по метеорология и хидрология – филиал Варна (НИМХ), Изпълнителна агенция „Морска администрация” (ИАМА), Изпълнителна агенция по рибарство и аквакултури (ИАРА), Държавно предприятие „Пристанищна инфраструктура” (ДППИ), Регионална инспекция по околната среда и водите – Варна (РИОСВ-Варна), Басейнова дирекция „Черноморски район“ (БДЧР) и Регионална лаборатория – Варна (РЛ-Варна) към Изпълнителната агенция по околна среда.

15.04.2022г.

... За повече информация

Mинистърът на околната среда и водите инициира провеждане на кръгла маса във Варна

По инициатива на вицепремиера по климатични политики и министър на околната среда и водите Борислав Сандов, на 14 април 2022 от 10:00 часа в Заседателната зала на Областна администрация – Варна, ще се проведе кръгла маса на тема „Чистотата и безопасността на Черно море в контекста на военните действия в Югоизточна Украйна“.

13.04.2022 г.

... За повече информация

РИОСВ - Шумен и Басейнова дирекция “Черноморски район” провериха сигнал за замърсяване на дере, приток на река Камчия

SignalПоредна съвместна проверка направиха експертите на РИОСВ - Шумен с представители на Басейнова дирекция „Черноморски район“ (БДЧР) и Регионалната лаборатория (РЛ) в Шумен на депото за неопасни отпадъци (РДНО) в кв. Дивдядово и района около него. Подаденият сигнал е за замърсяване на дерето, приток на р. Камчия в участъка до „Строителни изделия“ АД в с. Хан Крум.

При обхода е констатирано черно оцветяване на водите на дерето и слабо изтичане на инфилтрат в охранителната канавка на депото. Инфилтратът е бил с малък дебит и е постъпвал подпочвено от пукнатини и компрометирани места на отводнителната канавка и поради малкия му отток не са взети водни проби от отпадъчни води.

13.04.2022 г.

... За повече информация

България докладва извършената актуализация на Морската стратегия - преустановено е нарушението на правото на ЕС

OcenkaБългария изпълни задълженията си по Рамковата директива за морска стратегия да бъдат актуализирани първоначалната оценка на състоянието на морската околна среда, критериите за определяне на добро състояние в морската околна среда, както и наборът от екологични цели и свързаните с тях индикатори. С това се създава възможност за закриване на наказателна процедура, по която срещу страната е заведено дело С-510/20 пред Съда на ЕС.

На 31 март 2022 г. бе финализирано електронното докладване към Европейската агенция по околна среда. С докладването приключи първият етап от разработването на втората Морска стратегия на Република България за периода 2022 – 2027 г.

С извършване на докладването ангажиментът на страната е изпълнен, с което е преустановено нарушението на правото на ЕС.

Актуализацията на Морската стратегия се осъществи на базата на резултатите от договор между Института по океанология при Българската академия на науките и Предприятието за управление на дейностите по опазване на околната среда, с активното съдействие на Басейнова дирекция „Черноморски район“.

12.04.2022 г.

страница 8 от 218

<<< по-нови    3 4 5 6 7 8 9 10 11    По-стари >>>