Басейнова дирекция „Черноморски район“ публикува План за управление на риска от наводнения на Черноморски район за басейново управление 2022 – 2027 и национална програма за изпълнението му, приет с Решение №944/29.12.2023 г. на Министерски съвет.
На 05 декември 2024 г., от 13:00 часа в заседателната зала на Басейнова дирекция „Черноморски район“, гр. Варна се проведе заключителен семинар за популяризиране дейностите по проект „ПУРБ 2022 – 2027“.
В събитието взеха участие 25 представители на различни институции и екологични организации. Представител на Министерството на околната среда и водите представи основните и специфични цели на проекта, срокове за изпълнение, източници на финансиране, дейности и очаквани резултати.
Втората презентация беше с фокус върху резултата от проекта: План за управление на речните басейни в Черноморски район за басейново управление за третия планов период.
Посочена беше консултантската помощ на Международната банка за възстановяване и развитие (МБВР) за изпълнение на дейностите по проекта „ПУРБ 2022-2027“, в рамките на Споразумение за предоставяне на помощни услуги в подкрепа разработването на ПУРБ и ПУРН за България. Резултатите от тях, свързани с разработване/актуализиране на методики, събиране на данни, извършване на полеви изследвания, включително изпълнение на мониторингови дейности, бяха от ключово значение за преодоляване на идинтифицираните пропуски във вторите Планове за управление на речните басейни и за подобряване на достоверността при оценките.
В края на 2023 г., в рамките на Споразумението с Международната банка за възстановяване и развитие не бяха предадени завършени цялостни проекти на Планове за управление на речните басейни и се наложи тяхното финализиране от екипите на Басейновите дирекции, с наличните данни. От началото на 2024 г. дейностите по проекта продължават като изпълнение от бенефициента и партньорите до постигане на предвидените цели. Чрез интензивна работа на екипите от четирите Басейнови дирекции, в координация с Министерството на околната среда и водите, в ускорени темпове и в изключително кратки срокове бяха довършени плановите документи.
От началото на 2024 г. дейностите по проекта продължиха като изпълнение от бенефициента и партньорите до постигане на предвидените цели. Проектите на четирите Плана за управление на речните басейни бяха публикувани за консултации на 30.03.2024 г., за срок от шест месеца. В този период бяха проведени 5 национални срещи и 17 срещи в районите за басейново управление.
Паралелно с разработването на Плановете за управление на речните басейни на всеки район за басейново управление е извършена и процедура по Екологична оценка по Закона за опазване на околната среда и оценка за съвместимост с предмета и целите на защитените зони по Натура 2000 по Закона за биологичното разнообразие. След приключване периода на консултациите е проведено обществено обсъждане на Доклада за екологична оценка, Доклада за оценка на степента на въздействие върху защитени зони и проекта на ПУРБ в Черноморски район 2022-2027 г., след което докладите и проектът на ПУРБ са финализирани и са внесени в Министерството на околната среда и водите с искане за издаване на становище по Екологична оценка.
Предстои процедура по междуведомствено съгласуване за приемането на План за управление на речните басейни от Министерски съвет до края на календарната година, с което целта на проекта ще бъде постигната.
Изпълнението на Проект BG16M1OP002-1.017-0001-C01 „ПУРБ 2022-2027“ е осъществено с финансиране по Оперативна програма „Околна среда 2014-2020 г.” чрез Кохезионния фонд на Европейския съюз и национално съфинансиране. Бенефициент по проекта е дирекция „Управление на водите” в Министерство на околната среда и водите с партньори четирите Басейнови дирекции. Основна цел на проекта е актуализиране на Плановете за управление на речните басейни за периода 2022-2027 г. за четирите района на басейново управление по Споразумение с Международната банка за възстановяване и развитие.
6.12.2024
Днес 25.11.2024 г. се проведе обществено обсъждане на Доклад по екологична оценка на проекта на План за управление на речните басейни за Черноморски район 2022-2027, включително Нетехническо резюме, Доклад за съвместимост, и приложенията към тях, както и на проекта на ПУРБ. Повече информация може да намерите тук.
44 проекта на ученици от цялата страна са класирани от втора фаза в XVI-то издание на Националния ученически конкурс „Посланици на здравето“
15 ноември 2024 | 14:35
44 проекта на ученици от I до XII клас от цялата страна са класирани от втора фаза в XVI-то издание на Националния ученически конкурс „Посланици на здравето“. Конкурсът се организира в рамките на Националната програма за превенция на хроничните незаразни болести 2021-2025 г., по инициатива на Министерство на здравеопазването, в партньорство с Министерството на образованието и науката, Министерството на културата, Министерството на младежта и спорта, Министерството на околната среда и водите, Държавната агенция за закрила на детето, Офиса на Световната здравна организация за България, Българския младежки Червен кръст и Националния център по обществено здраве и анализи.
В проектите са реализирани интерактивни дейности за ограничаване на рисковите за здравето фактори, които включват: спортни прояви - състезания и турнири; туристически и еко походи; ролеви игри; дебати и дискусии; сътрудничество и работа в екип; разработени са сайтове и електронни книги за здравословен начин на живот и хранене; почистване на замърсени райони в различни населени места в страната и др.
Съгласно регламента класираните проекти са 44, като в категорията I до IV клас - 13 проекта; от V до VII клас - 11 проекта и от VIII до XII клас - 20 проекта.
Всяко от горепосочените ведомства класира във всяка възрастова група по три призови места (за 1-во, 2-ро и 3-то). Министерство на здравеопазването и Българския младежки Червен кръст връчват и по една специална награда.
Министерството на здравеопазването изразява благодарност към всички ученици, учители, ръководители на училища и граждани, участвали в проектите в XVI-то издание на Национален ученически конкурс „Посланици на здравето“!
Класираните проекти са приложени в таблици по възрастови групи по-долу.
Класирани в първа възрастова група I-IV клас
публикуван на 15.11.2024
Класирани във втора възрастова група V-VII клас
публикуван на 15.11.2024
Класирани в трета възрастова група VIII-XII клас
публикуван на 15.11.2024
18.11.2024 г.
След аварията на тръбопровод, транспортиращ отпадъчните води от КПС Аспарухово към ПСОВ Варна, от 1 ноември до сега БДЧР провежда мониторинг на засегнатия район от Варненско езеро всекидневно. Към момента са налични резултати от изследването на пробите, взети на 1 и 2 ноември.
На 1 ноември са установени превишения на нормите за показатели нитритен азот (почти 2 пъти над нормата),общ фосфор (1,3 пъти над нормата) и БПК (1,7 пъти).
На 2 ноември превишения са констатирани за амониев азот (4,2 пъти над нормата), нитритен азот (2,3 пъти над нормата), ортофосфати като фосфор и общ фосфор, съответно 2 и 2,9 пъти над нормата, и БПК – 1,25 пъти над нормата.
Не са установени превишения на нормите по показатели нитратен азот и общ азот.
Констатираните превишения показват скорошно замърсяване с непречистени битово-фекални отпадъчни води.
07.11.2024 г.
Първоначалните резултати от извършените пробовземания в района на авариралия тръбопровод във Варненското езеро показват превишения на нормите за азотните и фосфорните съединения от порядъка на 2 до 4 пъти.
На 01.11.2024 г. БДЧР получи уведомление от РИОСВ-Варна за аварийна ситуация при изпълнението на проект „Ремонт на напорен тръбопровод за отпадъчни води, находящ се под дъното на Варненско езеро“, свързано с нарушаване целостта на тръбопровода и предстояща проверка на място. Басейнова дирекция беше уведомена и от ВиК Варна за това, че заради запълнения буферен капацитет на КПС Аспарухово към 7 часа на 1 ноември се е наложило отстраняване на пломбата на аварийния савак и отклоняване на отпадъчните води към Варненско езеро.
Още в същия ден БДЧР, съвместно с РИОСВ-Варна и ВиК, извърши проверка на място като бяха взети проби от района на аварията. Проверки бяха направени и през почивните дни, БДЧР ще продължи контрола до отстраняването на аварията.
4.11.2024 г.
БДЧР отбеляза 28-та годишнина на Международния ден на Черно море с разнообразни инициативи. За поредна година бяха осигурени награди за победителите в националния конкурс „Морето не е за една ваканция“, гр. Бургас. Наградени бяха победителите в раздел „Фотография“ в две възрастови групи - 5-7 клас и 8-12 клас. Заслужените награди на всички победители в трите категории бяха връчени чрез ОДК - Бургас.
В рамките на Деня на отворените врати БДЧР беше посетена от малчуганите от ДГ „Ян Бибиян“, гр. Варна, които със стихотворения и ръчно създадени морски обитатели оцветиха празника.
Съвместно с РИОСВ-Варна бяха проведени редица образователни срещи с деца от гр. Варна, като децата от ДГ „Чайка“, група „Маргаритка“ убедително показаха, че знаят как да запазят морето чисто и показаха знания за морските обитатели. Учениците на СОУ „Димчо Дебелянов“ участваха в състезание на тема „ Аз обичам морето“. Второкласниците от ОУ „Стоян Михайловски“ под наслов „Варна, морето и неговите обитатели“ се включиха активно в проведения открит урок. Всички участници бяха поздравени с предметни награди и грамоти.
БДЧР отбеляза Деня на Черно море съвместно с Висше Военноморско училище „Никола Й. Вапцаров“. В рамките на организираната от Военноморската академия научна конференция „Море“, БДЧР представи проект „Познания и информация по отношение на регионални дейности за опазване на околната среда на Черно море“ (SCIRENA Black Sea I), приключил през април т.г., както и текущо изпълняваната двустранна инициатива SCIRENA II „Диагностичен анализ на морската околна среда по отношение на военните действия на територията на Република България“ в партньорство с Институт за морски изследвания, Норвегия и Висше Военноморско училище „Никола Й. Вапцаров“ (ВВМУ).
Двата проекта се изпълняват с финансовата подкрепа на Програма „Опазване на околната среда и изменение на климата“, BG-ОКОЛНА СРЕДА-2.004, по Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство (EEA FM) 2014-2021. Приоритет: Морски води и Фонд за двустранни отношения.
По време на конференцията беше демонстрирани в реално време и пробовземания от морски води във връзка с регулярно провеждания мониторинг на морската околна среда в района на с. Кранево по повод аварийната ситуация с ПСОВ Албена през изминалия летен сезон, както и проследяване на състоянието на морските води в териториалното море на страната.
01.11.2024 г.
... За повече информацияБасейнова дирекция „Черноморски район“ публикува за консултации Доклад за екологична оценка (ДЕО) на проекта на План за управление на речните басейни в Черноморски район за басейново управление 2022-2027 г. - тук
22.10.2024 г.
Унгарското правителство организира международен фотоконкурс за ученици от държави членки на Европейския съюз. Темата на конкурса е: “Представяне на разнообразната макробезгръбначна фауна на европейските водни течения и видовете птици, които се хранят с тях, чрез индивидуални снимки под и над водата“.
Конкурсът включва две категории – за 12-15 годишни и за 16-18 годишни.
Конкурсът е отворен за едно участие от държава членка във всяка категория и с по една цифрова снимка, създадена от самия кандидат, с минимална резолюция 6 мегапиксела във формат JPD. Снимката може да бъде изпратена на електронен адрес: kkgfat@em.gov.hu , до 15 октомври 2024 г. Името на файла на изпратените изображения, трябва да включва името и възрастта на автора, представената държава членка и заглавието на изображението.
Резултатите от конкурса ще бъдат обявени в Брюксел във връзка със заседанието на Съвета по околна среда през месец декември 2024 г.
08.10.2024 г.
На 19.09.2024 г. е извършена контролна проверката от експерти на БДЧР, при която е констатирано струпване на количества отпадъци от смесен произход. Водите в дерето са с кафеникав цвят, с особен мирис и без опалесценция.
Извършено е пробонабиране от дере, вливащо се в Белославско езеро. Резултатите от изпитване потвърждават умерения екологичен потенциал на водното тяло. Констатираните несъответствия с нормите за добро състояние могат да се обвържат със замърсяване, вследствие на обилните валежи - привнесена кал и отпадъци, както и преливане на отпадъчни води от компрометираните (затлачени) ревизионни шахти по канализационната мрежа на града.
03.10.2024 г.
Басейнова Дирекция „Черноморски район” и РИОСВ- Варна отбелязаха със съвместни инициативи Европейската седмица на мобилността – 16-22 септември, която тази година се провежда под мотото „Споделено пространство за всички“. Темата поставя акцент върху факта, че над 70 % от европейците живеят в градски райони, но същевременно в доста градове се усеща недостиг на обществени пространства – места с достатъчно пространства за всички хора, видове транспорт и дейности, които предлагат повече социална справедливост, безопасност на пътя, по-малко шум, по-малко замърсяване на въздуха и по-добро качество на живота.
В рамките на кампанията експерти от двете институции изнесоха беседи и участваха в спортни състезания, проведени с деца от ЧДГ „Мечтатели“, ДГ №33 „Делфинче“ и ДГ№ 37 „Пламъче“.
Всички участници в проведените инициативи бяха наградени.
20.09.2024 г.
страница 1 от 118