Басейнова дирекция „Черноморски район“ публикува План за управление на риска от наводнения на Черноморски район за басейново управление 2022 – 2027 и национална програма за изпълнението му, приет с Решение №944/29.12.2023 г. на Министерски съвет.
В Басейнова дирекция „Черноморски район“ (БДЧР) постъпиха резултати от изследване на водните проби, взети на 31 март 2025 г. И на трите места, от които е извършено пробовземането, е установен видим филм на повърхността на водата и характерен мирис на нефтопродукти. Резултатите и за трите проби показват наличие на нефтопродукти, като най-висока е концентрацията им в района на Трета буна. Стойностите за останалите изследвани вещества са под границите на определяне на методите за изследване, което показва, че не е налице замърсяване с тях.
Предвид че по време на проверката не са установени брегови източници на замърсяване, наличието на нефтопродукти може да се обвърже с морскобазиран източник.
На 31 март са обходени и морски плажове в к.к. „Св. Св. Константин и Елена“, кв. „Аспарухово“; плаж „Карантина“, кв. „Аспарухово“; „Южен плаж“ - северно от вълнолома, както и района на Стария и Новия канал, свързващи Варненското езеро с Черно море. В цитираните райони не е установено видимо замърсяване на морските води и плажните ивици. Не са идентифицирани брегови източници на замърсяване.
След медийни публикации за наличие на мазутни топчета в района на кв. „Галата“ и местност „Фичоза“, на 1 април е извършена незабавна съвместна проверка с експерти от РИОСВ - Варна. По протежение на плажната ивица на плаж „Черноморец“ са установени наподобяващи нефтопродукти единични парчета. На плаж „Фичоза“ е установен само един малък участък с единични парчета, наподобяващи нефтопродукти. По време на проверката от Регионална лаборатория (РЛ) - Варна към Изпълнителната агенция по околна среда са взети две проби от морски води - една от кв. „Галата“, плаж „Фичоза“, една от местност „Ракитника“ и от плаж „Черноморец-юг“.
БДЧР продължава огледите, включително облитане с дрон, на морското крайбрежие на юг от нос Галата в днешния и следващите дни.
При индикации за замърсяване ще бъдат извършени допълнителни изследвания.
03.04.2025 г.
Проект SCIRENA II се изпълнява в партньорство с Институт за морски изследвания от Норвегия /бенефициент по проекта/, Басейнова дирекция „Черноморски район“ и Висше Военноморско училище „Никола Й. Вапцаров“ от Бъглария.
Инициативата е продължение на проект SCIRENA Black Sea I, изпълняван в периода 2021-2024.
Период на изпълнение: януари 2024 - април 2025.
В рамките на двустранната инициатива до момента са изпълнени следните дейности:
Откриваща среща между партньорите - април 2024 г.
Работен семинар между партньорите - юни 2024 г.
Проведени са две проучвания в крайбрежната и дълбоководна зона на българската част на Черно море с плавателни съдове на ВВМУ.
НИК 421 „Св. Св. Кирил и Методий“ катер 422 „Асен“
Първата (лятна) експедиция е изпълнена с НИК 421 „Св. Св. Кирил и Методий“ в периода 12-19 август 2024. Проведени са изследвания в 18 дълбоководни пункта на дълбочина 70 – 1000 m (4 пунктовете са на дълбочина между 500 и 1000 m).
Втората (есенна) експедиция е изпълнена с катер 422 „Асен“ в периода 7-16 октомври 2024. Проведени са изследвания в 22 крайбрежни пункта (дълбочина на пунктовете до 30-50 m).
Извършени са пробонабирания на замърсители и микроотпадъци в морска биота и седименти, видео записи на дънни местообитания и мегафауна, и облитания на морската повърхност с дрон за наличие на морски отпадъци.
Анализите на пробите се извършват в лабораториите на бенефициента - Института за морски изследвания, Норвегия, а видео записите на морското дъно с подводен апарат с дистанционно управление (Remotely Operated Vehicle, ROV) се обработват съвместно с ВВМУ.
01.04.2025 г.
Експерти от Басейнова дирекция „Черноморски район“ (БДЧР) и Регионалната инспекция по околната среда и водите (РИОСВ) – Варна, извършиха днес съвместна проверка незабавно след постъпили сигнали за замърсяване с нефтопродукти на морските води и плажната ивица в района между Втора и Трета буна в града.
При проверката е установено замърсяване с нефтопродукти на пясъчната ивица на границата с морето. В някои участъци са установени замърсени с нефтопродукти водорасли, изхвърлени от морето, а в други участъци - образуван слой нефтопродукти, изхвърлен от морето с тъмнокафеникав цвят и характерна миризма. По цялата повърхност на морската вода в крайбрежната зона, както и във вътрешността около буните се наблюдава опалесценция по повърхността на водата. По време на проверката непосредствено срещу обходения район в морето има плавателни съдове, които изчакват на рейд.
При огледа на място не е установен брегови източник на замърсяване с нефтопродукти.
Взети са три проби, които ще се изследват по показатели нефтопродукти, полихлоробифенили, бензен, етилбензен, толуен, стирен. Резултатите от изследванията ще бъдат оповестени своевременно.
За постъпилите сигнали и установеното по време на съвместната проверка е уведомен директорът на Морска администрация – Варна, за предприемане на действия по компетентност за установяване на потенциалните източници на замърсяването.
На концесионера на замърсените морски плажове са дадени предписания за почистване, а за неохраняемия морски плаж е сезиран областният управител на Варна за предприемане на необходимите действия.
31.03.2025 г.
В първа фаза на тазгодишното XVII-то издание на Националния ученически конкурс „Посланици на здравето” са класирани 88 проекта на ученици от 1-ви до 12-ти клас от цялата страна. Конкурсът се организира от Министерството на здравеопазването в подкрепа на здравословния начин на живот на младите хора, а Министерството на околната среда и водите е партньор на провеждането на конкурса.
Целта на дългогодишната инициатива е превенция на поведенческите и рискови за здравето фактори, свързани с нездравословното хранене, ниската физическа активност, употребата на алкохол и тютюнопушенето.
Според регламента допуснатите 88 проекта в категорията от 1-ви до 4-ти клас са класирани 23 проекта, от 5-ти до 7-ми клас – 29 проекта, и от 8-ми до 12-ти клас – 36 проекта.
Освен МОСВ партньор в провеждането на конкурса са Министерството на образованието и науката, Министерството на младежта и спорта, Министерството на културата, Държавната агенция за закрила на детето, Регионалният офис на Световната здравна организация в България, Българският младежки Червен кръст и Националният център по обществено здраве и анализи.
Проекти, допуснати до участие във втора фаза на конкурса, можете да намерите в прикачените файлове.
Проекти I фаза - първа възрастова група
Проекти I фаза - втора възрастова група
Проекти I фаза - трета възрастова група
26.03.2025 г.
Днес директорът на Басейнова дирекция "Черноморски район" инж. Явор Димитров и експерти на БД “Черноморски район” извършиха пробовземане от морските води в района на Дуранкулак, Шабла и Калиакра заедно с експерти от Регионална лаборатория (РЛ) – Варна към Изпълнителната агенция по околна среда. Пробите ще бъдат изследвани по показатели полихлорирани бифенили, нефтопродукти, метали, пестициди и радионуклиди.
Наблюденията на морските води по повод военните действия на територията на Република Украйна стартираха през юни 2022 г. Целта им е проследяване на актуалното състояние на морските води и свързаните с него тенденции, както и ранното откриване на потенциални замърсявания, които биха могли да окажат влияние върху морската среда. Данните от тези изследвания са от ключово значение за изготвянето на дългосрочни прогнози за опазване на Черно море.
Проведените до момента изследвания не показват замърсяване на морските води с изследваните вещества. Инж. Явор Димитров подчерта, че продължаващият мониторинг е от съществено значение за своевременното установяване на евентуални промени в състоянието на водите и прилагането на подходящи мерки за опазване на морската среда. Освен това редовният мониторинг предоставя възможност за създаване на база данни за дългосрочно проследяване на измененията в морската среда.
Резултатите от изпитване на пробите, взети на 21.03.2025 г., ще бъдат оповестени своевременно на официалния сайт на БДЧР.
21.03.2025 г.
... За повече информацияТемата за Световния ден на водата през 2025 г. е „Опазване на ледниците“, с фокус върху важната им роля за хората, биоразнообразието и водния цикъл. Почти 2 милиарда души по света разчитат на вода от ледници, снеготопене и планинския отток за пиене, земеделие и производство на енергия. Запазването на тези уникални природни образувания е от съществено значение за смекчаване на последиците от климатичните промени и осигуряване на устойчиви водни ресурси за бъдещите поколения.
Експерти на Басейнова дирекция „Черноморски район“ и РИОСВ- Варна ще проведат лекция с учениците от СУ „Св. Св. Кирил и Методий“, гр. Белослав. Освен презентации и игри, с вълнение очакваме дистанционен разговор с екипажа на военния научно- изследователски кораб „Св. Св. Кирил и Методий“, осигуряващ логистиката на 33-та арктическа експедиция. Логистикът Наталия Георгиева и механикът Николай Янев ще разкажат за своето вълнуващо приключение на Антарктида и за знамето на град Белослав, което се вее от остров Ливингстън. Програмата ще включва също така творческа работилница, където учениците ще могат да разгадаят мистериите на главоблъсканици и да научат повече за процесите, свързани с водите и тяхното отражение върху глобалния климат. Специално внимание от БДЧР ще бъде отделено на обсъждането на мерките, които могат да се предприемат за опазване на водните ресурси, като насърчаване на устойчиви практики в ежедневието и т.н.
В седмицата, посветена на екологичните проблеми, ще се включат активно и учениците от V и VII клас от СУ „Гео Милев“, гр. Варна. Те ще представят свои проекти по темата, като експертите от БДЧР ще проведат дискусия за значението на индивидуалните действия за опазване на водите и ще изяснят за регулярните инициативи за почистване на околната среда.
Тези събития не само ще повишат информираността за значимостта на ледниците и водите като цяло, но и ще вдъхновят децата да станат активни защитници на природата, допринасяйки за изграждането на едно по-устойчиво бъдеще. Най – добрите участници ще получат награди и ще имат възможността да станат част от периодичните екокампании на БДЧР.
20.03.2025 г.
Ледниците се топят по-бързо от всякога. Тъй като планетата става по-гореща, нашият замръзнал свят се свива, което прави водния цикъл по-непредсказуем. За милиарди хора по света топенето на ледниците е пагубно, тъй като е причина за наводнения, суши, свлачища и покачване на морското равнище. Безброй общности и екосистеми са изложени на риск от опустошение.
През декември 2022 г. Общото събрание на ООН прие резолюция, с която обявява 2025 г. за Международна година на опазването на ледниците, а 21 март за Световен ден на ледниците, считано от 2025 г. Тези инициативи имат за цел да повишат глобалната осведоменост относно жизненоважната роля на ледниците, снега и леда в климатичната система и водния цикъл, и да подчертаят икономическите, социалните и екологичните въздействия на промените в криосферата на Земята. Те също така насърчават споделянето на най-добри практики и знания за справяне с ускореното топене на ледниците и последиците от него.
повече информация - тук.
17.03.2025 г.
На 26.02.2025 г. БДЧР се самосезира след медийни публикации за струпване в района на пристанището в град Несебър, голямо количество живи рибни екземпляри, които се предполага, че са от семейство кефалови, вид - илария и дребна платерина. Същият ден е извършена проверка, по време на която са взети проби, които ще бъдат изследвани по показатели: разтворен кислород, наситеност с кислород, БПК5, азот - амониев, нитритен, нитратен и ортофосфати като фосфор. Резултатите от изследванията ще бъдат своевременно публикувани на официалната страница на БДЧР.
През годините явлението е наблюдавано и на други места. Вероятна причина е чувствителността на кефаловите риби към температурните амплитуди, а не замърсяване на водата или липса на кислород.
27.02.2025 г.
Консултации с обществеността по Плана за управление на речните басейни в Черноморски район за басейново управление за периода 2028-2033 г.
Стартира процесът по актуализация на Плана за управление на речните басейни в Черноморски район (ПУРБ). Графикът и Работната програма за разработване на ПУРБ за периода 2028 - 2033 г. са публикувани на 21.02.2025 г. за консултация с обществеността на интернет страницата на Басейнова дирекция „Черноморски район“ и МОСВ.
Графикът и Работната програма за разработването на ПУРБ 2028 - 2033 г. за Черноморски район може да намерите тук.
Консултацията ще продължи 6 месеца – до 21.08.2025 г., в който период може да предоставите писмени становища и предложения по публикуваните документи.
Информация за начина на предоставяне на становища може да намерите тук.
21.02.2025 г.
Резултатите от изследванията на водите, по повод сигнала за замърсяване в района на морска гара – Варна на 29.01.2025 г., показват концентрация на трибутилкалаени съединения, близка до стандарта за качество – стойност 0,0013±0,0002 µg/l при стандарт за качество 0,0015 µg/l. Посоченото вещество се въвежда във водите от корабоплаване и дейности по бластиране на кораби. Останалите изследвани показатели (рН, мед, цинк, олово, кадмий, хром, арсен, никел, алуминий) са под съответните стандарти за качество.
БДЧР ще изпрати резултатите от изследванията до съответните компетентни органи.
10.02.2025 г.
страница 1 от 65