Басейнова дирекция Черноморски район

БДЧР - ВАРНА

Международен фотоконкурс за ученици от държави членки на ЕС, организиран от унгарското правителство

Унгарското правителство организира международен фотоконкурс за ученици от държави членки на Европейския съюз. Темата на конкурса е: “Представяне на разнообразната макробезгръбначна фауна на европейските водни течения и видовете птици, които се хранят с тях, чрез индивидуални снимки под и над водата“.
Конкурсът включва две категории – за 12-15 годишни и за 16-18 годишни.
Конкурсът е отворен за едно участие от държава членка във всяка категория и с по една цифрова снимка, създадена от самия кандидат, с минимална резолюция 6 мегапиксела във формат JPD. Снимката може да бъде изпратена на електронен адрес: kkgfat@em.gov.hu , до 15 октомври 2024 г. Името на файла на изпратените изображения, трябва да включва името и възрастта на автора, представената държава членка и заглавието на изображението.

Резултатите от конкурса ще бъдат обявени в Брюксел във връзка със заседанието на Съвета по околна среда през месец декември 2024 г.

08.10.2024 г.

Резултати от изпитването на повърхностни води от дере, вливащо се в Белославско езеро по повод наводнения в района на гр. Белослав на 11.09.2024 г.

На 19.09.2024 г. е извършена контролна проверката от експерти на БДЧР, при която е констатирано струпване на количества отпадъци от смесен произход. Водите в дерето са с кафеникав цвят, с особен мирис и без опалесценция.

Извършено е пробонабиране от дере, вливащо се в Белославско езеро. Резултатите от изпитване потвърждават умерения екологичен потенциал на водното тяло. Констатираните несъответствия с нормите за добро състояние могат да се обвържат със замърсяване, вследствие на обилните валежи - привнесена кал и отпадъци, както и преливане на отпадъчни води от компрометираните (затлачени) ревизионни шахти по канализационната мрежа на града.

03.10.2024 г.

БДЧР и РИОСВ-Варна проведоха съвместни инициативи по повод Европейската седмица на мобилността

Басейнова Дирекция „Черноморски район” и РИОСВ- Варна отбелязаха със съвместни инициативи Европейската седмица на мобилността – 16-22 септември, която тази година се провежда под мотото „Споделено пространство за всички“. Темата поставя акцент върху факта, че над 70 % от европейците живеят в градски райони, но същевременно в доста градове се усеща недостиг на обществени пространства – места с достатъчно пространства за всички хора, видове транспорт и дейности, които предлагат повече социална справедливост, безопасност на пътя, по-малко шум, по-малко замърсяване на въздуха и по-добро качество на живота.

   В рамките на кампанията експерти от двете институции изнесоха беседи и участваха в спортни състезания, проведени с деца от ЧДГ „Мечтатели“, ДГ №33 „Делфинче“ и ДГ№ 37 „Пламъче“.

Всички участници в проведените инициативи бяха наградени.

20.09.2024 г.

Извършена проверка след обилните валежи в Белослав

Министърът на околната среда и водите инж. Петър Димитров и директорът на Басейнова дирекция „Черноморски район“ (БДЧР) инж. Явор Димитров посетиха Белослав, където е обявено частично бедствено положение след обилните валежи в района.

Градът попада в район със значителен потенциален риск от наводнение с наименование „Провадийска р. – от гр. Провадия до гр. Варна“. Районът е определен с риск за дъждовно-поройно наводнение и се залива при моделирани сценарии, в които са посочени периоди на повторяемост от 20, 100 и 1000 години.

Министър Димитров, директорът на БДЧР Явор Димитров и експерти провериха изпълнението на действията по почистване и възстановяване на засегнатите от обилните валежи места на територията на общината. Огледът показа, че се взимат необходимите мерки за преодоляване на негативните последици от наводнението в района на Белослав.

13.09.2024 г.

Регистрация на водовземни съоръжения /кладенци/

Напомняме на гражданите, собственици на водовземни съоръжения за подземни води – кладенци, сондажи и др., които не са регистрирани до 27.11.2018 г., че трябва да регистрират съоръженията до 28 ноември 2025 г., разположени в собствения им имот и попадащи в териториалния обхват на Басейновата дирекция „Черноморски район“.

Водовземните съоръжения, които не са регистрирани в този срок не могат да бъдат ползвани и подлежат на ликвидация.

Редът за регистрация на кладенци за граждани е:

Собствениците на водовземни съоръжения – кладенци за задоволяване на собствените потребности на гражданите, разположени в границите на населените места и селищните образувания трябва да подадат заявление за вписване в регистъра / формуляр „Заявление РГ2“, може да се изтегли от интернет страницата на БДЧР "www.bsbd.bg", което съдържа:

  1. Трите имена на собственика на имота;
  2. Данни за поземления имот: идентификатор, нотариален акт, скица, адрес, трайно предназначение, начин на трайно ползване;
  3. Година на изграждане;
  4. Вид на кладенеца;
  5. Конструкция на кладенеца: дълбочина; диаметър на тръбата или на отвора на зиданите кладенци; водоприемна част;
  6. Начин на черпене на водата - с кофа или с помпа;
  7. Цел, за която се ползва водата;
  8. Местоположение на кладенеца в имота /географски координати  и/или разстояние от две граници на имота/; 
  9. Дата и подпис на заявителя;

Такса за регистрация на водовземни съоръжения за собствени потребности НЕ СЕ ЗАПЛАЩА.

Тази регистрация се отнася за кладенците в имоти разположени в границите на населените места и селищните образувания собственост на физически лица, водата от които се ползва за домакински цели, както и за водопой на животни и за поливане в границите на собствения имот. Ползването на вода до 10 куб.м. на денонощие от регистрираните кладенци в населените места е безплатно. Не се изисква монтиране на водомери и за тези кладенци не се заплащат никакви държавни такси или данъци. Регистрацията е необходима с цел защита интересите на гражданите при предоставяне права за черпене на вода в района на съответното населено място и ограничаване опасността от пресъхване на кладенците.

Можете да подадете документи по следния начин:

  1. На място в  офисите на БДЧР:

     - гр. Варна, ул. „Александър Дякович“ №33;

     - гр. Бургас, ул. „Филип Кутев“ 13;

     - гр. Шумен, ул. „Кирил и Методий“ 34;

  1. По пощата или с куриер на адрес гр. Варна, ул. „Александър Дякович“ №33 за БДЧР - заявление подписано със саморъчен подпис.
  2. На електронната поща на БДЧР- bdvarna@bsbd.bg – заявление подписано с електронен подпис.

МОСВ организира съвместна проверка за нерегламентирано къмпингуване върху дюни на морски плаж Крапец- Север

Министърът на околната среда и водите Петър Димитров участва днес в съвместна проверка за нерегламентирано къмпингуване и паркиране на автомобили върху дюни на морски плаж Крапец-Север, организирана по негова инициатива. В проверката се включиха представители на РИОСВ - Варна, БД „Черноморски район“, Областна администрация -  Добрич, Община Шабла, РУ Шабла към МВР – Добрич и служители от сектор „Престъпления против околната среда“, отдел „Икономическа полиция“ при Главна дирекция „Национална полиция“.

Беше извършен обход на морски плаж Крапец-Север, който попада в две защитени зони от екологичната мрежа „Натура 2000“ – Защитена зона за опазване на дивите птици BG0002050 „Дуранкулашко езеро” и Защитена зона за опазване на природните местообитания и дивата флора и фауна BG0000154 „Езеро Дуранкулак“.

В хода на проверката на място са установени нарушители, на които от експерти на РИОСВ - Варна са съставени актове за установяване на административни нарушения (АУАН). За неустановените в момента на проверката нарушители ще бъдат изискани справки за собствениците на автомобилите и ще бъдат предприети последващи действия съгласно екологичното законодателство.

От служителите на РУ Шабла към МВР – Добрич са съставени предупредителни протоколи на нерегламентирано паркираните каравани, според които нарушителите разполагат с 24 часа да премахнат превозното средство. Служителите на РУ Шабла получиха съдействие от командирован в България представител на румънската полиция.

Институциите ще продължат да извършват регулярни проверки за спазване на забраните, въведени със заповедите за обявяване на защитените зони, и по-конкретно за увреждане и унищожаване на естествената растителност в крайбрежната плажна ивица и в дюни извън активната плажна площ.

11.07.2024 г.

страница 1 от 228

    1 2 3 4 5 6 7 8 9    По-стари >>>


Геоинформационна система за управление на водите и докладване

Зелен телефон:0886 406 816. Предприети действия

Оперативна програма Околна среда

Финансов механизъм на европейското икономическо пространство

Портал за отворени данни