Басейнова дирекция Черноморски район

БДЧР - ВАРНА

Участие на БДЧР във форум Green Transition 5.0

Директорът на Басейнова дирекция „Черноморски район“ (БДЧР) инж. Явор Димитров беше сред говорителите на панелната дискусия „Синята икономика и устойчивото развитие: Балансиране на растежа, биоразнообразието и опазването на околната среда в Черно море“ в рамките на провеждащия се в София „Green Transition Forum“. Представители на различни държави и институции обсъдиха необходимостта от съвместни действия за опазване на морските ресурси, адаптацията към климатичните промени и насърчаване на устойчивото развитие в региона.

Инж. Явор Димитров представи основните регулаторни рамки за прилагане на екологични стандарти в Черноморския басейнов район – Рамковата директива за водите и Рамковата директива за морска стратегия.

Той акцентира върху Програмата от мерки към Морската стратегия за периода 2022–2027 г., както и върху Националната рамка за приоритетни действия за „Натура 2000“ 2021–2027 г., като подчерта приноса им за опазване на морската околна среда и поддържането на нейното добро екологично състояние.

От 2023 г. БДЧР е определена за компетентен орган по Закона за биоразнообразието по отношение на морските защитени зони. Сред нейните отговорности са разработването, координацията, изпълнението и докладването на плановете за управление на защитените зони, както и председателството на комитета на заинтересованите страни.

Инж. Димитров подчерта, че ключовите мерки с положителен ефект върху морските води са включени както в Плановете за управление на речните басейни (ПУРБ), така и в Морската стратегия.

В заключение, инж. Димитров отбеляза, че въпреки постигнатия напредък и положените усилия от страна на БДЧР и останалите компетентни институции, има необходимост от още по-ефективна координация и сътрудничество в усилията за опазване на Черно море и неговите ресурси.

20.06.2025 г. 

 

Регистрация на водовземни съоръжения /кладенци/

Напомняме на гражданите, собственици на водовземни съоръжения за подземни води – кладенци, сондажи и др., които не са регистрирани до 27.11.2018 г., че трябва да регистрират съоръженията до 28 ноември 2025 г., разположени в собствения им имот и попадащи в териториалния обхват на Басейновата дирекция „Черноморски район“.

Водовземните съоръжения, които не са регистрирани в този срок не могат да бъдат ползвани и подлежат на ликвидация.

Редът за регистрация на кладенци за граждани е:

Собствениците на водовземни съоръжения – кладенци за задоволяване на собствените потребности на гражданите, разположени в границите на населените места и селищните образувания трябва да подадат заявление за вписване в регистъра / формуляр „Заявление РГ2“, може да се изтегли от интернет страницата на БДЧР "www.bsbd.bg", което съдържа:

  1. Трите имена на собственика на имота;
  2. Данни за поземления имот: идентификатор, нотариален акт, скица, адрес, трайно предназначение, начин на трайно ползване;
  3. Година на изграждане;
  4. Вид на кладенеца;
  5. Конструкция на кладенеца: дълбочина; диаметър на тръбата или на отвора на зиданите кладенци; водоприемна част;
  6. Начин на черпене на водата - с кофа или с помпа;
  7. Цел, за която се ползва водата;
  8. Местоположение на кладенеца в имота /географски координати  и/или разстояние от две граници на имота/; 
  9. Дата и подпис на заявителя;

Такса за регистрация на водовземни съоръжения за собствени потребности НЕ СЕ ЗАПЛАЩА.

Тази регистрация се отнася за кладенците в имоти разположени в границите на населените места и селищните образувания собственост на физически лица, водата от които се ползва за домакински цели, както и за водопой на животни и за поливане в границите на собствения имот. Ползването на вода до 10 куб.м. на денонощие от регистрираните кладенци в населените места е безплатно. Не се изисква монтиране на водомери и за тези кладенци не се заплащат никакви държавни такси или данъци. Регистрацията е необходима с цел защита интересите на гражданите при предоставяне права за черпене на вода в района на съответното населено място и ограничаване опасността от пресъхване на кладенците.

Можете да подадете документи по следния начин:

  1. На място в  офисите на БДЧР:

     - гр. Варна, ул. „Александър Дякович“ №33;

     - гр. Бургас, ул. „Филип Кутев“ №13;

     - гр. Шумен, ул. „Кирил и Методий“ №34;

  1. По пощата или с куриер на адрес гр. Варна, ул. „Александър Дякович“ №33 за БДЧР - заявление подписано със саморъчен подпис.
  2. На електронната поща на БДЧР- bdvarna@bsbd.bg – заявление подписано с електронен подпис.

 

 

Басейнова дирекция „Черноморски район” извърши проверка по сигнал за замърсяване в района на нефтобаза Росенец, общ. Бургас, обл. Бургас

На 09.06.2025 г. е извършена проверка на място с представители на БДЧР, РИОСВ-Бургас и РЛ-Бургас, при която по повърхността на морската вода са констатирани петна с опалесценция, с обща площ около 60 m2, както и лек мирис на нефтопродукти. При проверката е установено, че е възникнала авария на моторна яхта в района на залив „Ченгене скеле“, вследствие на която в морската вода е изтекло дизелово гориво.

Взети са 5 проби от мястото на инцидента, които са изследвани по нефтопродукти (визуално и количествено), полихлоробифенили (РСВs 28, 52, 101, 138, 153 и 180), бензен, етилбензен, толуен и стирен;

Във всички изследвани проби е установено наличие на нефтопродукти  в диапазона 0,715 - 5,18 mg/l. По останалите изследвани вещества – летливи органични съединения и полихлорирани бифенили, не са установени превишения на стандартите за качество на околната среда.

Резултатите от изследване показват наличие на нефтопродукти и не индикират замърсяване на водите в района на сигнала с останалите изследвани вещества.

16.06.2025 г.

Световен ден на околната среда- 5 юни Да победим замърсяването с пластмаса - време е за действия!

Темата тази година поставя фокус върху едно от най-острите предизвикателства на нашето време – прекомерната употреба на пластмаси за еднократна употреба и сериозните последици за природата, здравето и климата.

Пластмасата замърсява реките, моретата и почвите. С повече осъзнатост и конкретни действия можем да променим тази тенденция.

По случай Световния ден на околната среда БДЧР се присъедини към глобалния призив за действия в защита на планетата.

В рамките на инициативите БДЧР организира:

Открити уроци с учениците от Второ ОУ „Никола Й. Вапцаров“ и СУ „Димчо Дебелянов“, гр. Варна.

Служители от Дирекцията събраха и предадоха пластмасови бутилки. Промяна не настъпва с една бутилка, но с хиляди бутилки, върнати с отговорност, ние правим първата крачка. 

„Засади надежда - победи замърсяването“.

Ученици, учители и  експерти от дирекцията се включиха в създаването на зелени класни стаи около ОУ „Христо Ботев“, село Чернево. В рамките на акцията бяха засадени 10 дървета. Целта беше възстановяване на зелените площи в училищната среда, повишаване на осведомеността на младите хора и насърчаване на доброволчеството и екологичното образование сред учениците.

Беше проведена образователно-теренна експедиция до Светилището на Бендида - общ. Суворово. Разходката до водопад и извор „Св. Николай Чудотворец“, общ. Суворово, съчета екологичното образование с опознаването на местното природно и културно наследство. Дискутирано беше влиянието на замърсяването с пластмаса върху водните ресурси и важността на опазването на изворите и реките и изграждането на устойчиво отношение към природата чрез преживяване и знание.

Днес повече от всякога осъзнаваме колко е важно да бъдем отговорни към природата. Малките действия в ежедневието ни могат да доведат до големи промени, ако бъдат споделени от милиони хора по света.

06.06.2025 г. 

... За повече информация

Мониторинг на морски води във връзка с аварията на ПСОВ „Албена“

На 04.06.2025 г., директорът на БД "Черноморски район" инж. Явор Димитров, експерти от БДЧР и от Регионална лаборатория - Варна извършиха проверка и пробовземане от морските води и в района на с. Кранево, в близост до бар  “Казабланка” и южно от  него. Пробите ще бъдат изследвани по физико-химични елементи за качество.

Мониторингът се извършва във връзка с авариралия колектор на ПСОВ „Албена“.

  

04.06.2025 г. 

Мониторинг на морски води във връзка с военните действия на територията на Украйна

Днес, 04.06.2025 г., директорът на БД "Черноморски район" инж. Явор Димитров и експерти от БДЧР и Регионална лаборатория - Варна извършиха проверка и пробовземане от морските води от района на Дуранкулак, Шабла и Калиакра. Пробите ще бъдат изследвани по показатели нефтопродукти, метали и пестициди.

Целта е проследяване на промените в състоянието на морските води вследствие на военните действия.

Резултатите ще бъдат оповестени своевременно.

04.06.2025 г. 

... За повече информация

страница 1 от 118

    1 2 3 4 5 6 7 8 9    По-стари >>>


Геоинформационна система за управление на водите и докладване

Зелен телефон:0886 406 816. Предприети действия

Оперативна програма Околна среда

Финансов механизъм на европейското икономическо пространство

Портал за отворени данни