Директорът на Басейнова дирекция „Черноморски район“ (БДЧР) инж. Явор Димитров беше сред говорителите на панелната дискусия „Синята икономика и устойчивото развитие: Балансиране на растежа, биоразнообразието и опазването на околната среда в Черно море“ в рамките на провеждащия се в София „Green Transition Forum“. Представители на различни държави и институции обсъдиха необходимостта от съвместни действия за опазване на морските ресурси, адаптацията към климатичните промени и насърчаване на устойчивото развитие в региона.
Инж. Явор Димитров представи основните регулаторни рамки за прилагане на екологични стандарти в Черноморския басейнов район – Рамковата директива за водите и Рамковата директива за морска стратегия.
Той акцентира върху Програмата от мерки към Морската стратегия за периода 2022–2027 г., както и върху Националната рамка за приоритетни действия за „Натура 2000“ 2021–2027 г., като подчерта приноса им за опазване на морската околна среда и поддържането на нейното добро екологично състояние.
От 2023 г. БДЧР е определена за компетентен орган по Закона за биоразнообразието по отношение на морските защитени зони. Сред нейните отговорности са разработването, координацията, изпълнението и докладването на плановете за управление на защитените зони, както и председателството на комитета на заинтересованите страни.
Инж. Димитров подчерта, че ключовите мерки с положителен ефект върху морските води са включени както в Плановете за управление на речните басейни (ПУРБ), така и в Морската стратегия.
В заключение, инж. Димитров отбеляза, че въпреки постигнатия напредък и положените усилия от страна на БДЧР и останалите компетентни институции, има необходимост от още по-ефективна координация и сътрудничество в усилията за опазване на Черно море и неговите ресурси.
20.06.2025 г.
Напомняме на гражданите, собственици на водовземни съоръжения за подземни води – кладенци, сондажи и др., които не са регистрирани до 27.11.2018 г., че трябва да регистрират съоръженията до 28 ноември 2025 г., разположени в собствения им имот и попадащи в териториалния обхват на Басейновата дирекция „Черноморски район“.
Водовземните съоръжения, които не са регистрирани в този срок не могат да бъдат ползвани и подлежат на ликвидация.
Редът за регистрация на кладенци за граждани е:
Собствениците на водовземни съоръжения – кладенци за задоволяване на собствените потребности на гражданите, разположени в границите на населените места и селищните образувания трябва да подадат заявление за вписване в регистъра / формуляр „Заявление РГ2“, може да се изтегли от интернет страницата на БДЧР "www.bsbd.bg", което съдържа:
Такса за регистрация на водовземни съоръжения за собствени потребности НЕ СЕ ЗАПЛАЩА.
Тази регистрация се отнася за кладенците в имоти разположени в границите на населените места и селищните образувания собственост на физически лица, водата от които се ползва за домакински цели, както и за водопой на животни и за поливане в границите на собствения имот. Ползването на вода до 10 куб.м. на денонощие от регистрираните кладенци в населените места е безплатно. Не се изисква монтиране на водомери и за тези кладенци не се заплащат никакви държавни такси или данъци. Регистрацията е необходима с цел защита интересите на гражданите при предоставяне права за черпене на вода в района на съответното населено място и ограничаване опасността от пресъхване на кладенците.
Можете да подадете документи по следния начин:
- гр. Варна, ул. „Александър Дякович“ №33;
- гр. Бургас, ул. „Филип Кутев“ №13;
- гр. Шумен, ул. „Кирил и Методий“ №34;
На 09.06.2025 г. е извършена проверка на място с представители на БДЧР, РИОСВ-Бургас и РЛ-Бургас, при която по повърхността на морската вода са констатирани петна с опалесценция, с обща площ около 60 m2, както и лек мирис на нефтопродукти. При проверката е установено, че е възникнала авария на моторна яхта в района на залив „Ченгене скеле“, вследствие на която в морската вода е изтекло дизелово гориво.
Взети са 5 проби от мястото на инцидента, които са изследвани по нефтопродукти (визуално и количествено), полихлоробифенили (РСВs 28, 52, 101, 138, 153 и 180), бензен, етилбензен, толуен и стирен;
Във всички изследвани проби е установено наличие на нефтопродукти в диапазона 0,715 - 5,18 mg/l. По останалите изследвани вещества – летливи органични съединения и полихлорирани бифенили, не са установени превишения на стандартите за качество на околната среда.
Резултатите от изследване показват наличие на нефтопродукти и не индикират замърсяване на водите в района на сигнала с останалите изследвани вещества.
16.06.2025 г.
Темата тази година поставя фокус върху едно от най-острите предизвикателства на нашето време – прекомерната употреба на пластмаси за еднократна употреба и сериозните последици за природата, здравето и климата.
Пластмасата замърсява реките, моретата и почвите. С повече осъзнатост и конкретни действия можем да променим тази тенденция.
По случай Световния ден на околната среда БДЧР се присъедини към глобалния призив за действия в защита на планетата.
В рамките на инициативите БДЧР организира:
Открити уроци с учениците от Второ ОУ „Никола Й. Вапцаров“ и СУ „Димчо Дебелянов“, гр. Варна.
Служители от Дирекцията събраха и предадоха пластмасови бутилки. Промяна не настъпва с една бутилка, но с хиляди бутилки, върнати с отговорност, ние правим първата крачка.
„Засади надежда - победи замърсяването“.
Ученици, учители и експерти от дирекцията се включиха в създаването на зелени класни стаи около ОУ „Христо Ботев“, село Чернево. В рамките на акцията бяха засадени 10 дървета. Целта беше възстановяване на зелените площи в училищната среда, повишаване на осведомеността на младите хора и насърчаване на доброволчеството и екологичното образование сред учениците.
Беше проведена образователно-теренна експедиция до Светилището на Бендида - общ. Суворово. Разходката до водопад и извор „Св. Николай Чудотворец“, общ. Суворово, съчета екологичното образование с опознаването на местното природно и културно наследство. Дискутирано беше влиянието на замърсяването с пластмаса върху водните ресурси и важността на опазването на изворите и реките и изграждането на устойчиво отношение към природата чрез преживяване и знание.
Днес повече от всякога осъзнаваме колко е важно да бъдем отговорни към природата. Малките действия в ежедневието ни могат да доведат до големи промени, ако бъдат споделени от милиони хора по света.
06.06.2025 г.
... За повече информацияНа 04.06.2025 г., директорът на БД "Черноморски район" инж. Явор Димитров, експерти от БДЧР и от Регионална лаборатория - Варна извършиха проверка и пробовземане от морските води и в района на с. Кранево, в близост до бар “Казабланка” и южно от него. Пробите ще бъдат изследвани по физико-химични елементи за качество.
Мониторингът се извършва във връзка с авариралия колектор на ПСОВ „Албена“.
04.06.2025 г.
Днес, 04.06.2025 г., директорът на БД "Черноморски район" инж. Явор Димитров и експерти от БДЧР и Регионална лаборатория - Варна извършиха проверка и пробовземане от морските води от района на Дуранкулак, Шабла и Калиакра. Пробите ще бъдат изследвани по показатели нефтопродукти, метали и пестициди.
Целта е проследяване на промените в състоянието на морските води вследствие на военните действия.
Резултатите ще бъдат оповестени своевременно.
04.06.2025 г.
... За повече информациястраница 1 от 118