Във връзка с медийни публикации за червено оцветяване на водите и ярка биолуминесценция край бреговете на гр. Одеса уведомяваме, че Басейнова дирекция „Черноморски район“ провежда регулярен мониторинг на морските води по повод военните действия на територията на Украйна, от 22.06.2022 г., четири пъти годишно. Последните проби не показват превишения на нормите, съответно не е налице замърсяване на морските води. Негативно влияние на изследваните вещества върху състоянието на морските води, не се установява.
13.09.2024 г.
През 2024 година инициативата се провежда под надслов „Да преобърнем играта“ и ще се проведе на 14 септември 2024 г., от 9 часа, в кв. „Аспарухово”, пристанище „Карантината”.
Експерти на БДЧР и доброволци отново ще се обединят в името на каузата за една по-чиста България. Тази година традиционните акции по почистване ще се фокусират върху водните обекти.
БДЧР се надява да привлече повече граждани и да повиши ангажираността и отговорността им към опазването на околната среда.
Стани част от най-мащабната доброволческа инициатива у нас – Да изчистим България заедно! Заедно можем повече!
10.09.2024 г.
Напомняме на гражданите, собственици на водовземни съоръжения за подземни води – кладенци, сондажи и др., които не са регистрирани до 27.11.2018 г., че трябва да регистрират съоръженията до 28 ноември 2025 г., разположени в собствения им имот и попадащи в териториалния обхват на Басейновата дирекция „Черноморски район“.
Водовземните съоръжения, които не са регистрирани в този срок не могат да бъдат ползвани и подлежат на ликвидация.
Редът за регистрация на кладенци за граждани е:
Собствениците на водовземни съоръжения – кладенци за задоволяване на собствените потребности на гражданите, разположени в границите на населените места и селищните образувания трябва да подадат заявление за вписване в регистъра / формуляр „Заявление РГ2“, може да се изтегли от интернет страницата на БДЧР "www.bsbd.bg", което съдържа:
Такса за регистрация на водовземни съоръжения за собствени потребности НЕ СЕ ЗАПЛАЩА.
Тази регистрация се отнася за кладенците в имоти разположени в границите на населените места и селищните образувания собственост на физически лица, водата от които се ползва за домакински цели, както и за водопой на животни и за поливане в границите на собствения имот. Ползването на вода до 10 куб.м. на денонощие от регистрираните кладенци в населените места е безплатно. Не се изисква монтиране на водомери и за тези кладенци не се заплащат никакви държавни такси или данъци. Регистрацията е необходима с цел защита интересите на гражданите при предоставяне права за черпене на вода в района на съответното населено място и ограничаване опасността от пресъхване на кладенците.
Можете да подадете документи по следния начин:
- гр. Варна, ул. „Александър Дякович“ №33;
- гр. Бургас, ул. „Филип Кутев“ №13;
- гр. Шумен, ул. „Кирил и Методий“ №34;
Министърът на околната среда и водите Петър Димитров участва днес в съвместна проверка за нерегламентирано къмпингуване и паркиране на автомобили върху дюни на морски плаж Крапец-Север, организирана по негова инициатива. В проверката се включиха представители на РИОСВ - Варна, БД „Черноморски район“, Областна администрация - Добрич, Община Шабла, РУ Шабла към МВР – Добрич и служители от сектор „Престъпления против околната среда“, отдел „Икономическа полиция“ при Главна дирекция „Национална полиция“.
Беше извършен обход на морски плаж Крапец-Север, който попада в две защитени зони от екологичната мрежа „Натура 2000“ – Защитена зона за опазване на дивите птици BG0002050 „Дуранкулашко езеро” и Защитена зона за опазване на природните местообитания и дивата флора и фауна BG0000154 „Езеро Дуранкулак“.
В хода на проверката на място са установени нарушители, на които от експерти на РИОСВ - Варна са съставени актове за установяване на административни нарушения (АУАН). За неустановените в момента на проверката нарушители ще бъдат изискани справки за собствениците на автомобилите и ще бъдат предприети последващи действия съгласно екологичното законодателство.
От служителите на РУ Шабла към МВР – Добрич са съставени предупредителни протоколи на нерегламентирано паркираните каравани, според които нарушителите разполагат с 24 часа да премахнат превозното средство. Служителите на РУ Шабла получиха съдействие от командирован в България представител на румънската полиция.
Институциите ще продължат да извършват регулярни проверки за спазване на забраните, въведени със заповедите за обявяване на защитените зони, и по-конкретно за увреждане и унищожаване на естествената растителност в крайбрежната плажна ивица и в дюни извън активната плажна площ.
11.07.2024 г.
Басейнова дирекция „Черноморски район“ се самосезира от публикации в медиите за замърсяване на водите с абразив, изхвърлян от кораб в района на VI кей на КРЗ „Одесос“ АД.
Експерти на Басейнова дирекция „Черноморски район“, РИОСВ-Варна и Регионалната лаборатория към Изпълнителна агенция по околна среда във Варна провериха сигнала.
По време на проверката е извършен оглед на място в района. Макар, че водите в обследваната акватория са видимо чисти, без оцветяване и опалесценция на повърхността е извършено пробонабиране от водите в района. След получаване на резултатите, същите ще бъдат оповестени на официалната страница на БДЧР.
28.06.2024 г.
По повод аварията със заустващия колектор на ПСОВ Албена, на 21.06.2024 г. са извършени извънредни пробонабирания - две от р. Батова (преди и след установената втора авария) и едно от крайбрежните морски води срещу мястото на вливането на реката.
Измереният на място в реката разтворен кислород и в двата пункта е леко понижен. Резултатите за р. Батова по останалите показатели, изследвани от Регионалната лаборатория-Варна към ИАОС, съответстват на нормите за добро/отлично състояние.
Измереният на място в морските води разтворен кислород е леко понижен. Останалите данни за морските води показват умерено състояние.
С цел проследяване на състоянието на водите в района, на 22.06.2024 г. е извършено повторно пробовземане от крайбрежните морски води от две места - в близост до бар „Казабланка“ и южно от него, в района на с. Кранево. Измереният на място разтворен кислород и в двата пункта е леко понижен. Резултатите от изследване на останалите показатели потвърждават констатираното на 21.06. умерено състояние на морските води.
Очакват се данните за биологична потребност от кислород (БПК5).
Басейнова дирекция „Черноморски район“ ще продължи да проследява качеството на морските води в района, до отстраняване на аварията.
24.06.2024 г.
... За повече информациястраница 1 от 229